Види ран. Процес і прискорення загоєння ран

Шкіра – найбільший і уразливий орган. Всі удари зовнішнього середовища вона приймає на себе. Природа створила її ніжною, але сильною: загоєння ран – природний процес, який підвладний епідермісу. Як допомогти йому на цьому непростому етапі і прискорити відновлення?

Про рани

Будь-яке пошкодження шкіри внаслідок механічної дії називають "раною". Садна, подряпини, колоті, різані – поранення бувають різними. Залежно від цього розрізняють глибину рани, її вид, визначають способи лікування. Загоєння невеликих ушкоджень відбувається швидко, серйозних – складніше і довше. Для відновлення шкіри організм задіє усі внутрішні ресурси, але у цьому йому можна допомогти за допомогою спеціальних засобів для загоєння ран.

Види ран

Існують більше 10 видів ушкоджень. Вони можуть зачіпати тільки шкіру або проникати глибше, вражати внутрішні органи. Як тільки на тілі з'явилася рана, її потрібно обробити. Рахунок йде на секунди: якщо в кров потрапляє інфекція, вона загрожує усьому організму. Зупинка крові та дезінфекція – перше, що необхідно зробити.

Види ран і способи їх обробки:

Пошкодження

Ризик інфікування

Обробка

Різані, рвані, колоті, колото-різані

Високий

Зупинити кровотечу, продезінфікувати, накласти стерильну пов'язку, зафіксувати бинтом. При глибоких пошкодженнях потрібне хірургічне втручання

Рубані, розтрощені, вогнепальні

Високий

Хірургічна обробка тільки в умовах стаціонару

Укушені, отруєні

Дуже високий

Вимагають негайної медичної допомоги. Обробити антисептиком, місце ураження тримати нижче рівня серця

Операційні

Низький

Забезпечити повний спокій і одразу викликати швидку.

Садна, подряпини

Низький

Продезінфікувати, наносити ранозагоювальну мазь

Будь-які види ран підлягають медичному лікуванню з перших годин.

Процес загоєння

Повний процес закриття рани має три етапи:

  • Фаза запалення. Кров несе до рани необхідні ферменти і клітинні фактори. Вони сприяють очищенню від сторонніх предметів і відмерлих тканин, перешкоджають інфекції. Через 5-7 днів запальний процес завершується.
  • Фаза регенерації. Зароджується нова сполучна тканина (грануляції) і кровоносні судини.
  • Стадія рубцювання. У цей період формується остаточна рубцева тканина, шкіра відновлюється, рана заживає.

Швидке загоєння ран залежить від того, наскільки велика площа ушкодження і його глибина. 

Відновлення шкірного покриву здійснюється по-різному і залежить від втрати тканини, країв рани, наявності в ній інфекції, чужорідних тіл. Виділяють наступні види загоєння ран: 

  • Під струпом. Найшвидший і легкий процес. Стосується дрібних саден, подряпин, пошкоджень, при яких не зачеплені глибокі шари шкіри. На місці ранки утворюється скоринка, вона виступає природним захистом від попадання інфекції. Під нею протікає швидке відновлення епідермісу, потім кірка відпадає.
  • Загоєння первинним натягом. Характерно для порізів, операційних розрізів. Краї у рани рівні, тканини живі, до них надходить кров, втрата тканини мінімальна. Після відновлення на шкірі утворюється невеликий рубець.
  • Загоєння через нагноєння (вторинний натяг). Найважчий вид регенерації. Відбувається довго, болісно і з ризиками ускладнень. Процес характерний для рваних ран, опіків, які спеціалізуються виключно з великою площею. Загоєння глибоких ран може супроводжуватися нагноєнням різного ступеня. В кінці утворюється великий рубець.

Перші два види піддаються лікуванню вдома, загоєння вторинним натягом вимагає лікарського спостереження. 

Як прискорити загоєння ран

Фактори, що впливають на загоєння ран

Утворення тканин – природний процес, пов'язаний з метаболізмом, імунітетом і загальним станом організму. Відновлення ран ускладнюють такі чинники: 

  • Вік потерпілого. З роками функція регенерації знижується.
  • Ендокринні порушення. Загоєння ран при цукровому діабеті проходить повільніше через порушення вуглеводного обміну.
  • Хронічне захворювання. Наприклад, дихальної та серцево-судинної системи.
  • Деякі види лікування. Прийом протизапальних препаратів, променева терапія.
  • Знижений імунітет і захворювання імунної системи. У групі ризику перебувають пацієнти з ВІЛ-статусом.
  • Порушення кровообігу в організмі.
  • Знижена маса тіла.
  • Інфікування рани. Серйозний процес, який позначається не тільки на самому пошкодженні, а й на загальному стані організму. Викликає лихоманку, температуру, вимагає прийому антибіотиків.

Загоєння ран невеликої глибини протікає швидше, якщо обробляти їх спеціальними засобами. 

Прискорення загоєння ранок за допомогою Бепантен® Плюс

Отже, сталася прикрість, шкіра ушкодилася. Ранка кровить, болить і доставляє величезний дискомфорт. Хочеться швидше позбутися від пошкодження, виникає логічне запитання: як прискорити загоєння ран поверхневого типу?

На жаль, якщо рана глибока, прискорити її відновлення складно. Але у випадках невеликих порізів, дитячих зідраних колінок, подряпин після домашніх тварин, стадія загоєння настає швидше, якщо користуватися ранозагоювальними засобами. Сучасний препарат Бепантен® випускається в декількох формах:

  • Мазь. Можна використовувати для загоєння шкіри після подряпин і легких опіків.
  • Крем. Підходить навіть для мокрих ран.
  • Бепантен® Плюс з антисептиком. Знезаражує ранку.

Лікування саден у дітей теж підвладне Бепантен® Плюс, адже більшість видів препарату дозволені навіть немовлятам з перших днів життя. Протипоказанням є підвищена чутливість до компонентів препарату.

На жаль, якщо рана глибока, прискорити її відновлення складно. Але у випадках невеликих порізів, дитячих зідраних колінок, подряпин після домашніх тварин, стадія загоєння настає швидше, якщо користуватися ранозагоювальними засобами. Сучасний препарат Бепантен® випускається в декількох формах:

Бепантен® Плюс наносять на пошкодження кілька разів на день, у залежності від його величини і вказівок лікаря. При необхідності, можна накладати пов'язки разом з кремом. Завдяки своїм компонентам, засіб діє у двох напрямках:

  • Декспантенол. Активна речовина в складі Бепантен® плюс. Провітамін В5 проникає вглиб епідермісу, активізує його клітини для відновлення, запускає процес регенерації шкіри зсередини.
  • Хлоргексидин. Безболісний антисептик знезаражує і заспокоює шкіру, перешкоджає можливій бактеріальній інфекції.

Таким чином Бепантен® Плюс крем аб о спрей не тільки прискорюють процес загоєння, але і дезінфікують рану.

Засоби Бепантен® можна використовувати для загоєння ран після невеликих операцій, при невеликих ерозіях і виразках на шкірі. Вони легко наносяться, поглинаються шкірою та не містять додаткових барвників і консервантів.


  1. Кіт О.М., Ковальчук О.Л., Вардинець І.С., Боб А.О. Хірургія. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – 644 с
  2. Singh S, et al., The physiology of wound healing, Surgery (2017), http://dx.doi.org/10.1016/ j.mpsur.2017.06.004

Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу: PV_Ukraine@bayer.com, або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном: (044) 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку

Реклама лікарських засобів. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. Реєстраційні посвідчення: Бепантен® Мазь UA/4157/02/01 від 30.11.2020; Бепантен® Крем UA/4157/01/01 від 30.11.2020; Бепантен® Плюс Крем РП № UA/7805/01/01 від 08.12.2017; Бепантен® Плюс Спрей нашкірний, розчин РП № UA/7805/02/01 від 08.12.2017. ТОВ «Байєр», вул. Верхній Вал 4-Б, тел. (044) 220 33 00.