Суха шкіра тіла: причини, симптоми та способи зволоження

Ділянки сухої шкіри грубішають та покриваються лусочками? Це поширене захворювання називається ксероз і страждають від нього люди різного віку. 1

Сухість шкіри загрожує не лише дискомфортом, відчуттям стягнутості або лущенням. На надмірно сухих ділянках шкіри можуть з'являтися мікротріщинки, через які в організм легше потрапляють бактерії, які так само можуть спровокувати розвиток запальних процесів в організмі. Крім того, сухість шкіри може вказувати на наявність інших захворювань або нестачу в організмі вітамінів чи мінералів, тому при виникненні таких симптомів краще проконсультуватися з лікарем.

Проблема: суха шкіра тіла

Суха шкіра тіла – одна із частих причин звернення до дерматологів. Спочатку людина намагається впоратися з проблемою самостійно, використовуючи для цього зволожувальні креми та олії, а також скраби й пілінги для позбавлення від лусочок на шкірі. Але косметичні засоби з магазину не завжди можуть впоратися з проблемою, а часто, навіть погіршити стан шкіри – вона стає більш грубою і щільною на дотик. Таке явище особливо часто можна помітити на ліктях і колінах (зони, які найчастіше зазнають тертя з одягом).

Якщо шкіра суха та свербить, з’явилися болючі мікротріщинки на сухих ділянках – це привід звернутися до спеціаліста й не займатися самолікуванням без постановки діагнозу.

Причини сухої шкіри тіла

Причини появи сухої шкіри можуть бути різні, але найчастіше такі: 2, 3

  • Вік 40+: з віком шкіра виробляє менше шкірного сала, яке зберігає її еластичною та молодою. До 40 років кількість шкірного сала, що виробляється організмом, різко знижується і чим старшою стає людина, тим менше шкірного сала виробляється.
  • Прийом деяких ліків. Надзвичайно суха шкіра є можливим побічним ефектом приймання таких ліків, як статини та діуретики.
  • Робота, яка потребує частого занурення рук у воду впродовж дня або використання агресивних хімікатів. У перукарів, медсестер, домробітниць, будівельників, кухарів, флористів та слюсарів часто розвивається надмірно суха шкіра.
  • Низька температура повітря та вітряна погода: коли температура повітря на вулиці падає, воно містить менше вологи, а вплив вітру ще більше погіршує стан сухої шкіри.
  • Нестача вітамінів чи мінералів. Для підтримки здоров’я шкірі потрібні вітаміни та мінерали. Якщо не одержувати достатньої кількості вітаміну D, вітаміну А, ніацину, цинку чи заліза, тоді шкіра може стати надмірно сухою.
  • Куріння: сигарети містять шкідливі хімічні сполуки, які прискорюють старіння шкіри, унаслідок чого шкіра стає більш сухою.
  • Деякі захворювання, що проявляються симптомами на шкірі, у тому числі іхтіоз, псоріаз та атопічний дерматит, можуть спричинити надмірну сухість шкіри.
  • Діабет, деякі захворювання щитоподібної залози або нирок можуть спричинити надмірну сухість шкіри.
  • Анорексія та зневоднення. Якщо їсти недостатньо й не дотримуватися питного режиму, можна недоотримати поживних речовин, необхідних для підтримання гідратації.

Догляд за сухою шкірою тіла

Своєчасне лікування сухої шкіри, правильно підібрані разом з косметологом або дерматологом засоби та регулярність їх використання можуть покращити якість життя та стати запорукою красивої й здорової шкіри.

Догляд за сухою шкірою тіла починається з очищення. Будь-які мочалки, а особливо щільні та жорсткі, для сухої або зневодненої шкіри використовувати не рекомендується. Душ або ванну не варто приймати в гарячій воді, адже вона теж сприяє зневодненню.

При проблемах із сухою шкірою тіла на допомогу прийдуть засоби з декспантенолом.4 Він не тільки зволожує, але й активно покращує регенерацію пошкоджених тканин, що актуально для людей із сухою шкірою.

Декспантенол входить до складу Бепантен® мазі та крему. Застосовувати Бепантен® крем можна для профілактичної обробки сухої, почервонілої шкіри або шкіри з тріщинами. Бепантен® мазь можна застосовувати для профілактики та лікування потрісканої або шершавої та сухої шкіри. Бепантен® крем або мазь можна наносити один чи  кілька разів на добу у разі необхідності.

Корисні звички, які допоможуть підтримувати шкіру зволоженою

Суха шкіра потребує особливого підходу. На щастя, є кілька корисних звичок, які допоможуть зменшити дискомфорт від сухої шкіри та захистити її:

Одягайте рукавички, коли миєте посуд, працюєте в саду або занурюєте руки у воду впродовж дня, щоб не погіршити стан і без того сухої шкіри.

Захищайте шкіру від холоду. Перед виходом на вулицю в холодну пору року наносьте на відкриті ділянки шкіри спеціальний засіб. Для цієї мети може підійти Бепантен® мазь, яка створює на шкірі захисний бар’єр.

Для профілактики потрісканої або шершавої та сухої шкіри можна скористатися Бепантен® кремом.

Зменште перебування на сонці та в солярії, оскільки ультрафіолетові промені також сушать шкіру. Не забувайте використовувати сонцезахисні креми регулярно упродовж усього року (різниця може бути в УФ-факторі — влітку він має бути вищим, взимку — нижче).

Носіть вільний бавовняний одяг, оскільки вузький одяг, такий як легінси та обтислі джинси, натирає шкіру, що може посилити її сухість.

Використовуйте зволожувач повітря. Суха шкіра потребує вологи. Підвищити рівень вологості в будинку можна за допомогою зволожувача, особливо це є актуальним у період опалювального сезону.

Але як би добре ви не дотримувалися всіх порад і правил, пам'ятайте, що виявити причину і підібрати лікування при сухій шкірі може тільки лікар.


  1. Mayo Clinic. Dry Skin. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885
  2. ФІЗІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ШКІРИ З КСЕРОЗОМ. СУЧАСНІ МЕТОДИ КОРЕКЦІЇ   
    Башура О.Г., Шпичак О.С., Бобро С.Г., Миргород В.С., Кукоба А.С.,Національний фармацевтичний університет, м. Харків
  3. American Academy of Dermatology.  Dry skin: Who gets and causes (aad.org) 
  4. Ebner F, Heller A, Rippke F, Tausch I. Topical use of dexpanthenol in skin disorders. Am J Clin Dermatol. 2002;3(6):427-33. doi: 10.2165/00128071-200203060-00005. PMID: 12113650.
  5. DRY SKIN: TIPS FOR MANAGING. American Academy of Dermatology

Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу: PV_Ukraine@bayer.com, або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном: (044) 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку

Реклама лікарських засобів. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. Реєстраційні посвідчення: Бепантен® Мазь UA/4157/02/01 від 30.11.2020; Бепантен® Крем UA/4157/01/01 від 30.11.2020; Бепантен® Плюс Крем РП № UA/7805/01/01 від 08.12.2017; Бепантен® Плюс Спрей нашкірний, розчин РП № UA/7805/02/01 від 08.12.2017. ТОВ «Байєр», вул. Верхній Вал 4-Б, тел. (044) 220 33 00.