Особливості грудного вигодовування

Годування малюка від народження молоком матері називається грудним вигодовуванням (ГВ). Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я та МОЗ України, грудне вигодовування покриває всі потреби у поживних речовинах дитини до 6 місяців, а з 6 місяців і до року, як мінімум, половину потреб малюка.1

Якщо у матері немає грудного молока або його недостатньо, в першу чергу потрібно проконсультуватися з лікарем або патронажною медсестрою. Фахівець може порекомендувати процедури, спрямовані на збільшення кількості молока (наприклад, масаж грудей) або використання адаптованих молочних сумішей. Тільки медпрацівник може вирішити, в якому випадку жінці потрібно продовжувати годувати дитину тільки грудьми, а в якому — використовувати догодовування. Коли материнського молока малюку недостатньо і він отримує молочну суміш, вигодовування називається змішаним. Якщо тільки суміш —  штучним.

Користь від грудного вигодовування для дитини та мами

Грудне молоко містить усі необхідні поживні речовини – вітаміни, мінерали, антитіла, ферменти.1 Тому, якщо є така можливість, то як мінімум перші півроку для годування новонародженого краще використовувати саме його.

  • Користь від ГВ для малюка [1,2]:
  • менший ризик розвитку застуди, кишкових інфекцій, астми, алергії, цукрового діабету;
  • нормалізація мікрофлори кишківника;
  • у дітей старшого віку значно знижується ризик ожиріння, артеріальної гіпертензії;
  • міцний психоемоційний контакт з мамою – відчуття комфорту та захищеності у дитини.

З першими краплями молока малюк отримує унікальну комбінацію поживних речовин, які допомагають йому адаптуватися до життя.

Користь від ГВ для матері3:

  • в організмі виробляється підвищена кількість гормонів окситоцину та пролактину, що сприяє швидкому скороченню матки після пологів та відновленню психічної рівноваги;
  • виникає стійкий психоемоційний зв'язок з дитиною;
  • сприяє профілактиці мастопатії, пухлин молочної залози;
  • грудне вигодовування — фізіологічний метод запобігання незапланованій вагітності (обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом з контрацепції до початку статевих стосунків після пологів.

Грудне вигодовування приносить користь як дитині, так і матері. Але якщо у мами, що годує, є страх втратити привабливу форму грудей або вона відчуває біль під час годування від пошкодження сосків, тоді потрібно проконсультуватися з лікарем або фахівцем з грудного вигодовування. Тільки медичний працівник зможе розвіяти страхи матері, що годує грудьми й допомогти позбутися дискомфорту під час годування.

Як прикладати дитину до грудей

ЮНІСЕФ (міжнародний надзвичайний фонд допомоги дітям при Організації Об'єднаних Націй) рекомендує використовувати такі правила прикладання до грудей для успішного грудного вигодовування4:

  1. Жінці потрібно прийняти зручну позу для годування, щоб малюк спирався на її тіло. Це може бути поза колиски сидячи, лежачи на боці або напівлежачи. При цьому тіло малюка має притискатися до матері, а головка трохи відхилятися назад.
  2. Підборіддя дитини має спиратися на груди, а ніс перебувати на рівні соска.
  3. При торканні губою соска, малюк інстинктивно відкриває широко рот. У цей момент необхідно дати йому груди, щоб вийшло захоплення більшої частини молочної залози знизу. При цьому нижня частина ареоли має бути повністю закритою, верхня може виступати з рота.
  4. При правильному захопленні малюк інтенсивно смокче груди та робить тягнучі рухи, ковтає. При цьому мама не повинна відчувати болю. Якщо є неприємні відчуття та захоплення вийде неправильним, слід відтягнути підборіддя малюка донизу, витягнути сосок, а потім повторити дії спочатку.

Грудне вигодовування необхідно розпочинати протягом першої години після народження. Відповідно до рекомендацій МОЗ, годувати дитину грудьми необхідно на вимогу, без складання графіків1. Чим частіше малюк смоктатиме груди, тим більше молока вироблятиметься у матері. Згодом організм підлаштується, а молока вироблятиметься точно під потребу дитини. Не слід давати новонародженій дитині іншої їжі чи води крім грудного молока, крім випадків, коли вони призначаються за медичними показаннями3.

Що робити, якщо з'явилися тріщини на сосках

Найчастіше це відбувається у перші тижні годування. Поява тріщин може бути пов'язана як з неправильним прикладанням до грудей, так і з порушенням правил гігієни. Гігієнічні процедури передбачають щоденне прийняття душу та догляд за грудьми, зміну білизни, ретельне миття рук перед кожним годуванням.

При появі тріщин на сосках рекомендується використовувати крем або мазь на основі декспантенолу, наприклад Бепантен®, які не містять шкідливих для дитини речовин, тому грудне вигодовування можна не переривати. Наносяться засоби тонким шаром кілька разів на день. Перед годуванням препарати слід змивати.

Декспантенол, що входить до складу Бепантен® мазі та крему, є похідною формою пантотенової кислоти (вітаміну В5). Він сприяє регенерації клітин шкіри, пом'якшує її та утримує вологу5. Застосування Бепантен® мазі й крему допомагає загоювати наявні тріщини та запобігати появі нових.

Використовувати Бепантен® можна з перших днів годування, у тому числі для профілактики пошкоджень сосків. При цьому малюк продовжує їсти, немає потреби переривати грудне вигодовування.

Грудне молоко має високу цінність для дитини. Відповідно до вимог ВООЗ, педіатри рекомендують продовжувати грудне вигодовування до 2 років. Попри те, що дитина після шести місяців вже отримує іншу їжу, материнське молоко все ще залишається корисним. Це також допомагає дитині в емоційному розвитку.
 


  1. Грудне вигодовування: основні рекомендації, користь для дитини і матері – МОЗ України, 2018. 
  2. Голубов О.П., Нестерова В.О. Грудне вигодовування. Відповіді на найчастіші запитання жінок. Київ, 2007. 24 С.
  3. Булавенко О.В. Перебіг та ведення нормального післяпологового періоду. Консультування щодо методів контрацепції в післяпологовому періоді. Принципи грудного вигодовування. Методична рекомендація до практичних занять для лікарів-інтернів I–го року навчання з акушерства та гінекології на кафедрі акушерства та гінекології №2. Вінниця. 2019. 18С.
  4. Як правильно прикладати немовля до грудей при грудному вигодовуванні. Покрокова інструкція // ЮНИСЕФ Україна 
  5. Proksch E et al. Topical use of dexpanthenol a 70th anniversary article. Journal of Dermatological Treatment 28 8, 766–773.
  6. Зубаренко А.В. Грудной ребенок в практике семейного врача. Одесса. Печатный дом, Друк Південь, 2016. – 368с.

Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу: PV_Ukraine@bayer.com, або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном: (044) 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку

Реклама лікарських засобів. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. Реєстраційні посвідчення: Бепантен® Мазь UA/4157/02/01 від 30.11.2020; Бепантен® Крем UA/4157/01/01 від 30.11.2020; Бепантен® Плюс Крем РП № UA/7805/01/01 від 08.12.2017; Бепантен® Плюс Спрей нашкірний, розчин РП № UA/7805/02/01 від 08.12.2017. ТОВ «Байєр», вул. Верхній Вал 4-Б, тел. (044) 220 33 00.