Суха шкіра на руках: причини, догляд та лікування
Сухість шкіри рук може бути спричинена різними факторами, але в будь-якому випадку людина відчуває сильний дискомфорт, а іноді навіть больові відчуття. Тому перше, що потрібно зробити за дуже сухої шкіри рук — проконсультуватися з дерматологом. І вже з лікарем підбирати креми та мазі, коригувати звички та займатися лікуванням.
Симптоми сухості шкіри рук
Насамперед, пацієнт із сухою шкірою рук відчуває сухість і стягнутість, свербіж і навіть біль. Візуально суха шкіра рук може виглядати шорсткою та тьмяною.1
Чому суха шкіра на руках
Дуже суха шкіра рук може бути сигналом про те, що догляд підібраний неправильно або спосіб життя сприяє розвитку такого стану шкіри. Але іноді причина лежить набагато глибше, а саме – у порушенні обмінних процесів, генній схильності чи іншому захворюванні. Давайте розглянемо найпоширеніші причини сухості шкіри.
Зовнішні та внутрішні причини сухої шкіри рук: 2, 3
- Вплив довкілля. Сухе повітря, різкі перепади температур, вплив ультрафіолетового випромінювання, мороз, сильний вітер – всі ці фактори можуть спричинити сухість та лущення шкіри.
- Сухість повітря у приміщенні. З початком опалювального сезону повітря в приміщенні може бути надмірно сухим, як наслідок – шкіра швидко втрачає свою вологу.
- Контакт з агресивними речовинами може призвести до контактного або алергічного дерматиту, які також можуть проявлятися як сухість шкіри, свербіж та лущення.
- Нерегулярний догляд за шкірою рук – недостатнє використання зволожуючого крему, часте миття рук із милом.
- Суха шкіра рук у чоловіків та жінок може бути наслідком прийому деяких ліків чи куріння.
- Нестача вітамінів і мінералів, наприклад, вітаміну D, вітаміну А, ніацину, цинку чи заліза.
- Вікові зміни, пов'язані з тим, що після 40 років ліпідний шар стає тоншим, підшкірний жир виробляється меншою мірою, що впливає не тільки на красу і еластичність шкіри, але і її бар'єрні функції.
Вікові зміни, пов'язані з тим, що після 40 років ліпідний шар стає тоншим, підшкірний жир виробляється меншою мірою, що впливає не тільки на красу і еластичність шкіри, але і її бар'єрні функції.
Суха шкіра рук, тріщини до крові та інші подібні прояви можуть сигналізувати про проблему, яку потрібно вирішувати з лікарем. Він може порадити засоби з певним активним компонентом, наприклад декспантенолом. У склад Бепантен® крему входить оригінальний декспантенол, завдяки чому він має зволожуючу й регенеруючу здатність.4 Бепантен® крем можна застосовувати при сухій шкірі та тріщинах з метою загоєння та зволоження. Він легко поглинається та не залишає жирних слідів.
Захворювання, які супроводжуються сухістю шкіри
Сухість шкіри у дерматології має свою медичну назву – ксероз. Він може бути по всьому тілу, або, як у випадку із сухістю шкіри рук, локальним. Ксероз може зустрічатися при інших захворюваннях, таких як:
- псоріаз;
- себорейний дерматит;
- екзема;
- контактний, атопічний дерматит та ін.
Є й інші захворювання, симптомом яких може бути сухість шкіри, і саме тому за діагностикою та лікуванням потрібно звертатися до лікаря, а не до інтернету.
Що робити, якщо шкіра рук дуже суха?
Перше, що спадає на думку при сухості шкіри - використовувати крем, що зволожує. Це може бути правильною стратегією, якщо підібрати такий крем із фахівцем, звертаючи увагу на склад. Вважається, що такий крем слід наносити 3-5 разів на день, а не один раз - як багато хто звик.2 І тоді він може позитивно вплинути на стан шкіри. Якщо лікар призначив вам Бепантен® крем, то його можна застосовувати один або декілька разів на добу в залежності від потреби. Також його можна застосовувати з метою профілактичної обробки сухої, почервонілої шкіри або шкіри з тріщинами.
Догляд за сухою шкірою рук або схильною до сухості повинен бути регулярним. Тільки так можна вплинути на стан шкіри та покращити якість життя.
Відповідно, є низка порад щодо зміни способу життя, які можуть сприяти покращенню стану шкіри:
- Усі контакти з агресивними миючими засобами мають відбуватися лише через рукавички. Сюди можна віднести миття посуду та підлоги, фарбування волосся, прання та інші активності, при яких використовуються побутові хімічні засоби.
- У той же час, краще обмежити тривалість перебування рук у господарських рукавичках, щоб шкіра не упрівала.
- При тривалому перебуванні в приміщенні з сухим повітрям, щоб уникнути зневоднення та пересушування шкіри, можна використовувати зволожувач повітря, не забувати про провітрювання приміщення, а також правильний режим пиття.
Особливості сезонного догляду за шкірою рук
Скарги на сухі руки нерідко пов'язані зі змінами погодних умов. Сезонні зміни можуть впливати на стан шкіри, тому й догляд треба підбирати відповідно до пори року.
Догляд за руками восени передбачає захист шкіри рук в особливо вітряну та холодну погоду за допомогою рукавичок. І, звичайно ж, застосування зволожуючих та поживних засобів. Догляд за руками взимку включає використання засобу, призначення якого, у тому числі, полягає і у захисті шкіри в морозні дні, що здатен створити на шкірі захисний бар'єр, наприклад, Бепантен® мазі з активною діючою речовиною декспантенолом4, що сприяє зволоженню та регенерації шкіри. Рукавички взимку також мають постійно захищати шкіру рук при виході на вулицю.
Влітку пересихає шкіра рук не менше, а то й більше. На неї можуть впливати сухе повітря, ультрафіолетові промені, контакт з морською водою, також недотримання питного режиму, і, як наслідок, зневоднення організму. Тому влітку потрібно приділити особливу увагу сонцезахисним засобам, правильній гігієні, достатньому питтю. При дуже сухій шкірі рук влітку також можна застосовувати Бепантен® крем чи мазь з метою зволоження та, за необхідності, загоєння мікротріщин на пошкоджених ділянках сухої шкіри.
Загалом, таких рекомендацій слід дотримуватися цілий рік, а крім того, піклуватися про правильне харчування та питний режим, виключити шкідливі звички.
- Mayo Clinic. Dry skin. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885
- American Academy of Dermatology. Dry skin: Who gets and causes (aad.org)
- Skin Care and Aging. National Institute on Aging (NIA) https://www.nia.nih.gov/health/skin-care-and-aging
- Ebner F, Heller A, Rippke F, Tausch I. Topical use of dexpanthenol in skin disorders. Am J Clin Dermatol. 2002;3(6):427-33. doi: 10.2165/00128071-200203060-00005. PMID: 12113650.