Пелюшковий дерматит: застосування Бепантен®
Перший рік життя малюка супроводжується великою кількістю сюрпризів: приємних, а інколи і не дуже. Серед них попрілості, почервоніння, висип і подразнення на ніжній шкірі немовляти. Коли ці явища виникають під підгузком, мова йде про пелюшковий дерматит. Навіть при правильному догляді за новонародженим, не завжди вдається уникнути подібних проявів. Статистично виникнення дерматиту у дітей коливається в рамках 35-50% [1].
Фактори-агресори | На що звернути увагу батькам |
Механічні | - Підгузок маленького розміру; - Дитина туго замотана у пелюшку; - Занадто теплий одяг. |
Фізичні | - Підвищена температура повітря; - Скупчення вологи під підгузком. |
Хімічні | - Надлишок сечі (аміак сприяє запаленню); - Недостатня гігієна сідниць і статевих органів після кожного спорожнення (ферменти калових мас провокують подразнення). |
Мікробіологічні | - Розвиток патогенної і умовно патогенної мікрофлори, при приєднанні грибкової інфекції виникає грибковий пелюшковий дерматит. |
Дерматит, не обтяжений бактеріальною або грибковою інфекцією, легше піддається лікуванню кремами і мазями. Дерматит мікробного походження становить загрозу для дитячого організму: інфекція може поширитися на інші ділянки шкіри. Її збудники виділяють небезпечні токсини.
Пелюшкову форму дерматиту іноді плутають з себорейним або алергічним дерматитом. Для своєчасного встановлення точного діагнозу дитину потрібно показати лікарю.
Причини захворювання
Найбільш поширеною причиною попрілостей і «підгузкового висипу» (медична назва – пелюшковий дерматит) є недостатня гігієна області статевих органів і сідниць малюка.
Велику роль у виникненні пелюшкового дерматиту грають анатомічні особливості шкіри немовляти. Шкірний покрив дітей першого року життя істотно відрізняється і має ряд особливостей:
- не всі шари шкіри повністю сформовані;
- основний шар шкіри дуже тонкий, недостатньо захищає від зовнішніх впливів;
- відсутні еластичні волокна;
- підвищена проникність;
- роговий шар легко пошкодити.
В силу такої будови, шкіра малюка дуже ніжна і чутлива до впливу зовнішніх факторів: температури, вологості, механічного контакту. Тому навіть не вчасно замінений вологий підгузок або пелюшка здатні викликати неприємні наслідки.
В утробі матері шкіра дитини постійно знаходиться у рідкому середовищі, після народження вона одразу потрапляє у сухе середовище і потребує постійного зволоження. До третього місяця життя починають працювати екзокринні залози, виділяючи секрет і поступово збільшуючи гідратацію шкірного покриву. У перший рік життя вологість шкіри стабілізується, але, коли дитина тривалий час перебуває у підгузку, волога накопичується з надлишком, що передує запальному процесу.
Симптоми пелюшкового дерматиту
До основних симптомів пелюшкового дерматиту належать:
- червона, іноді набрякла шкіра області статевих органів, пахових складок, а також попереку і живота;
- лущення і прищики у вигляді бульбашок;
- ерозія і мокрі скоринки шкірного покриву;
- підвищена температура тіла і рожеві папули (висип у вигляді пухирців) при приєднанні грибкової або бактеріальної інфекції.
Коли виникають перші симптоми, необхідно проконсультуватися з педіатром.
Як виглядає пелюшковий дерматит, у залежності від тяжкості симптомів:
Ступінь тяжкості | Симптоми |
Захворювання немає, але можна запідозрити | Невелика сухість шкіри і поодинокі папули |
Легка | Легка сухість шкіри і поодинокі папули, що супроводжуються почервонінням невеликої області шкірного покриву |
Помірно легка | Невелика сухість, наявність папул, виражена гіперемія невеликої ділянки шкіри або легке почервоніння великої площі шкірного покриву |
Помірна | Почервоніння: слабке на великій площі або виражене на невеликій ділянці |
Середня | Наявність папул і гнійників (до 5 штук), можливо відлущування і набряклість. Гіперемія шкіри (до 50% площі) або присутнє інтенсивне почервоніння невеликої ділянки |
Помірно тяжка
| Папули, пустули (пухирі, гнійники), помірні набряклість і відлущування. Почервоніння великої області під підгузком (більше 50%) |
Тяжка | Ерозії, виразки, гнійники, інтенсивне почервоніння ділянки шкіри від 10% і вище, виражені набряклість і лущення |
Перші ознаки пелюшкового дерматиту: плач, неспокій уві сні і при купанні, коли вода потрапляє на подразнені ділянки.
Як допомогти малюкові
Як швидко вилікувати пелюшковий дерматит, якщо хвороба вже розвинулася? Перше — не впадати в паніку і звернутися до лікаря. Друге — дотримуватися його рекомендацій.
Для лікування дерматиту призначають перевірені загоювальні засоби для місцевого застосування [3]. Вони сприяють загоєнню і відновленню шкірного покриву, усувають клінічні симптоми пелюшкового дерматиту. Діюча речовина цих засобів — декспантенол (провітамін В5), необхідний для вироблення пантотенової кислоти. Їх застосування дозволяє:
- зволожувати шкіру;
- знижувати втрати вологи шкірного покриву;
- підтримувати ніжну шкіру м'якою і еластичною;
- прискорювати процес загоєння поверхневих ран, саден, подряпин;
- знімати запальний процес чутливих шкірних покривів.
Одним із дієвих препаратів на основі декспантенола є Бепантен®, що випускається у вигляді мазі або крему. Завдяки його складу і дії, препарат призначають для лікування пелюшкового дерматиту малюкам першого року життя.
Крім провітаміну В5, мазь Бепантен® містить ланолін у якості допоміжної речовини. Він створює зовнішній бар'єр, що захищає від негативних факторів зовнішнього середовища. Таким чином, Бепантен® забезпечує подвійний захист при пелюшковому дерматиті:
декспантенол прискорює загоєння шкіри, а ланолін створює захисний дихаючий бар'єр.
Чим лікувати пелюшковий дерматит – маззю або кремом Бепантен®?
Форма | Дія при пелюшковому дерматиті |
Бепантен® у вигляді мазі | Щоденний догляд за шкірою дитини при зміні підгузка. Лікування пелюшкового дерматиту. Не підходить для мокрих ушкоджень шкірного покриву |
Бепантен® у вигляді крему | Можна використовувати як крем під підгузок після кожної зміни в якості профілактики, а також для лікування почервоніння шкіри і ранок, що мокнуть |
Точну форму препарату для лікування пелюшкового дерматиту підбирає лікар. Бепантен® знімає перші почервоніння, пом'якшує суху шкіру.
Профілактичні заходи
Основні заходи профілактики – дієта і гігієна.
Іноді, перед виникненням захворювання, проявляється почервоніння ануса, пов'язане із проблемами кишківника. Подібні прояви можуть виникати на тлі введення прикорму, тому підбирати продукти для дитячого раціону потрібно акуратно.
Завданням для підтримки гігієни є усунення патогенної мікрофлори, а також збалансованість вологості шкіри. Підмивати дитину потрібно після кожного спорожнення кишківника. Альтернатива водних процедур – вологі дитячі серветки протягом дня. Але гігієнічна ванна вранці і ввечері – необхідна.
Залишки води повністю витирають рушником і наносять крем або мазь. Краще вибирати засоби, які створюють спеціальний захисний бар'єр і перешкоджають проникненню подразників через шкірний покрив.
Ще одна міра профілактики – повітряні ванни. Ця процедура подобається дітям, проводити її бажано після зміни підгузка – кожні 3-4 години по кілька хвилин.
Пелюшковий дерматит у дітей може виникати після перегріву. Це стосується не тільки температури навколишнього середовища, а й одягу дитини: не потрібно вкривати дитину в кілька ковдр або туго сповивати.
Своєчасне виявлення симптомів на початковій стадії пелюшкового дерматиту і щоденний догляд за шкірою малюка дозволяють уникнути неприємних наслідків. Бепантен® – універсальний засіб, який можна використовувати як для профілактики дерматиту, так і для його лікування.
- Шунько Є.Є., Лакша О.Т. Пелюшковий дерматит. Причини виникнення, лікування, догляд за новонародженим, профілактика. Мистецтво лікування. Он-лайн публікація.
http://m-l.com.ua/?aid=896 - Paige D.G., Gennery A.R., Cant A.J. The Neonate. In: Rook's Textbook of Dermatology. Eds. Burns T, Breathnach S, Cox N, Griffiths. 8th Ed. Oxford: Blackwell Publ. Ltd. 2010. 30 р.
- Proksch E et al. Topical use of dexpanthenol: a 70th anniversary article. Journal of Dermatological Treatment 28:8, 766-773