Атопічний дерматит у дітей: причини появи, лікування та профілактика

Атопічний дерматит (також відомий як атопічна екзема або АД) - хронічне запальне захворювання, що супроводжується сильним свербежем і сухістю шкіри. Часто зустрічається в сім'ях, де страждають і від інших алергійних захворювань. Висока поширеність захворювання становить до 20% дітей і 2-10% дорослих.1

Атопічний дерматит у дітей: причини1, 2, 7

Атопічний дерматит у дітей

Атопічний дерматит може виникнути з різних причин, і не всі з них досконало вивчені.

АД може проявитися внаслідок генетичної схильності. Шанс виникнення атопічного дерматиту в 2-3 рази вищий у тих дітей, у яких хоча б один із батьків має атопічні захворювання, і він зростає у 3-5 разів, якщо обоє батьків мають такі захворювання.

Деякі фактори довкілля можуть спричинити атопічний дерматит у дітей. Наприклад, у дитини може бути чутливість до пилкових, побутових, харчових (зокрема молочних продуктів і яєць) та інших алергенів.

Також до причин атопічного дерматиту можна віднести інфекційні алергени - ентеротоксини стафілококів і стрептококів. При цьому атопічний дерматит не є інфекційним захворюванням і не передається від однієї людини до іншої.

Атопічний дерматит у дитини: симптоми1, 2, 7

Найпоширеніші симптоми атопічного дерматиту:

  • сухість шкіри;
  • сильний свербіж, що часто посилюється вночі;
  • характерна локалізація ураження шкіри (у випадку атопічного дерматиту ураження шкіри в дитини найчастіше трапляється на обличчі, на згинах колін і ліктів, на повіках, руках, шиї та спині).

Симптоми можуть відрізнятися залежно від віку:1, 7

У малюковій фазі (з 2 міс. - до 2 років) прояви атопічного дерматиту зазвичай починаються в 3-4 місяці. Характерними проявами вважаються симетричні висипання в зоні чола, шиї, щік, волосистої частини голови (виняток - носогубний трикутник, де не буває висипань).7

Розчісування шкіри в цих місцях призводить до її запалення - так з'являються кірочкові ерозії. Термін «молочна кірочка», який часто зустрічається, відносять до виникнення жовтуватих кірочок на шкірі голови в немовлят, що також вказує на атопічний дерматит у малюків.1 Надалі висипання можуть поширюватися на інші ділянки тіла, руки та ноги. Дитина, яка страждає від атопічного дерматиту, через постійний свербіж стає неспокійною, погано спить.7

У дитячій фазі (вік 2 роки - до 12 років) свербіж набуває стійкішого, нападоподібного характеру. У місцях сухої та почервонілої шкіри спостерігається поява висипань. Процес поширюється на великі ділянки шкіри. Нерідко в дітей цього віку трапляється суха шкіра, почервоніння і тріщинки в куточках рота і на губах.

У підлітковій і дорослій фазі (з 12 років і старше) типовою локалізацією уражень при АД є верхня частина тулуба, при цьому елементи уражень розташовані симетрично. Можуть мати місце множинні висипання, що локалізуються на розгинальних поверхнях кінцівок (частіше гомілок, плечей і передпліч). Підлітки та дорослі можуть відчувати виражений свербіж, тому на поверхні шкіри нерідко видно сліди розчісування.

Полегшення симптомів і заходи профілактики при атопічному дерматиті

У батьків часто виникає питання, якщо у дитини атопічний дерматит, то чим лікувати? Основна мета полегшення симптомів атопічного дерматиту в дітей - зняття свербежу, зменшення запалення та відновлення шкірного бар'єру. Для полегшення симптомів атопічного дерматиту в дітей у деяких випадках використовують засоби з гормонами. Але батьки часто запитують, чи є альтернатива таким препаратам, що містять гормони?

Крем Бепантен® Сенсідерм розроблений для полегшення симптомів атопічного дерматиту (атопічної екземи) легкого та помірного ступеню тяжкості шляхом відновлення ушкодженого шкірного бар'єру, зволоження шкіри та полегшення свербежу. Крем Бепантен® Сенсідерм має спеціальну формулу без гормонів. До його складу входить 3,5% пантенол для поліпшення зволоження та відновлення шкірного бар'єру,5, 6 а також фізіологічні зволожувачі та природні ліпіди, які посилюють захисні властивості природного шкірного бар'єру та зволожують шкіру.5

Завдяки відновленню структури шкірного бар'єру, компоненти у складі крему Бепантен® Сенсідерм запобігають проникненню алергенів, подразників і хвороботворних мікроорганізмів через ушкоджений шкірний бар'єр, забезпечуючи дитині позбавлення від свербежу.

Яких заходів ще можна вжити, щоб зменшити або запобігти розвитку атопічного дерматиту в дитини?

Насамперед потрібно виявити разом із лікарем, що провокує появу захворювання, і, за можливості, усунути вплив цих факторів на дитину (зокрема, прибрати алергенні продукти з раціону харчування).1, 2

Деякі лікарі можуть також порадити урізноманітнити раціон дитини (як у віці до 1 року, так і старших 1 року), оскільки є дослідження, які свідчать про те, що різноманітна їжа в ранньому віці може зменшити ризик виникнення атопічного дерматиту в дитини.4 Водночас щодо введення прикорму краще проконсультуватися з педіатром, який спостерігає вашу дитину і знає її індивідуальні особливості.

Рекомендується дотримуватися і таких порад:2, 3

  • Підтримка житла в чистоті. Відомо, що пил містить багато алергенів, які можуть спровокувати атопічний дерматит.
  • Надання переваги одягу з бавовни та інших натуральних тканин.
  • Помірне за часом прийняття ванни (не довше 10-15 хвилин), при цьому вода для купання не повинна бути гарячою (оптимально 37 градусів Цельсія).
  • Засоби для прання дитячих речей краще вибирати без ароматизаторів і барвників.
  • Якщо шерсть домашніх тварин є для дитини провокуючим фактором появи атопічного дерматиту - потрібно також виключити або мінімізувати її контакт із тваринами.
  • Усунення впливу на дитину тютюнового диму.
  • Підтримка оптимальної температури і вологості в приміщенні, оскільки висока температура і сухість повітря можуть погіршити стан дитини з атопічним дерматитом.

Наведені вище поради можуть допомогти зменшити надокучливі симптоми при атопічному дерматиті у дітей, як і застосування крему Бепантен® Сенсідерм. Та в першу чергу важливо пройти обстеження у лікаря, щоб фахівець поставив дитині правильний діагноз. І тільки потім займатися додатковими підтримуючими та профілактичними заходами.


  1. R. Pawankar, G.W. Canonica, S. T. Holgate, R. F. Lockey, M. S. Blaiss. World Allergy Organization (WAO) White Book on Allergy: Update 2013.
  2. Атопічний дерматит: симптоми, профілактика та догляд. МОЗ України. https://moz.gov.ua/article/health/atopichnij-dermatit-simptomi-profilaktika-ta-dogljad
  3. Halken S. Prevention of allergic disease in childhood: clinical and epidemiological aspects of primary and secondary allergy prevention. Pediatr Allergy Immunol. 2004 Jun;15 Suppl 16:4-5, 9-32. doi: 10.1111/j.1399-3038.2004.0148b.x. PMID: 15125698.
  4. Lv Y, Chen L, Fang H, Hu Y. Associations between diet diversity during infancy and atopic disease in later life: Systematic review. J Allergy Clin Immunol Glob. 2024 Jan 28;3(2):100221. doi: 10.1016/j.jacig.2024.100221. PMID: 38445234; PMCID: PMC10912459.
  5. Stettler H et al. Improved itch relief with new product formulation for topical treatment in patients with mild-to-moderate atopic dermatitis: results from an exploratory trial. Key Opinions in Medicine. Volume 11 – Issue 7. April 2016.
  6. Proksch E et al. Topical use of dexpanthenol: a 70th anniversary article. Journal of Dermatological Treatment 28:8, 766-773.
  7. Атопічний дерматит. Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах. https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2019/11/2016_670_akn_ad.pdf
  8. American Academy of Dermatology. ECZEMA TYPES: ATOPIC DERMATITIS SYMPTOMS. https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/atopic-dermatitis/symptoms

Proksch E et al. Topical at dexpanthenol: a 70th anniversary article. Journal of Dermatological Treatment,2017: 28.8, 766-733 (Прокш Е та ін. Місцеве застосування декспантенолу: стаття до 70 річчя. Журнал лікування дерматологічних хвороб, 2017: 28.8, 766-733,) DOI:10.1080/09546634.2017.1325310. 

Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу: pv.smbs@bayer.com, або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном: (044) 220 33 00 

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220 33 00 Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку 

Реклама лікарських засобів. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. Реєстраційні посвідчення: Бепантен® Мазь UA/4157/02/01 від 30.11.2020; Бепантен® Крем UA/4157/01/01 від 30.11.2020; Бепантен® Плюс Крем РП № UA/7805/01/01 від 08.12.2017; Бепантен® Плюс Спрей нашкірний, розчин РП № UA/7805/02/01 від 08.12.2017. 
Реклама медичного виробу Бепантен® Сенсідерм. Сертифікат відповідності №108/21/MD від 11.11.2021. Перед застосуванням медичного виробу необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем. Зберігати в місцях недоступних для дітей. ТОВ «Байєр», вул. Верхній Вал 4-Б, тел. (044) 220 33 00.