Атопічна екзема на обличчі: причини, лікування та догляд за шкірою
Атопічна екзема на шкірі (або по-іншому атопічний дерматит) — найпоширеніше (вражає до 20 % дітей і до 10 % дорослих) хронічне запальне захворювання шкіри з різноманітними клінічними проявами.1 Це захворювання може суттєво впливати на якість життя дорослого та дитини (сухість шкіри та свербіж можуть спричинити дискомфортні відчуття, окрім того, незручностей може завдавати косметичний ефект від проявів захворювання).
При атопічній екземі на повіках, обличчі та інших ділянках тіла метою полегшення симптомів є зменшення свербежу та відновлення цілісності покривів шкіри.1
Атопічна екзема на обличчі: причини виникнення1, 2, 3
Часто людина може не розуміти, від чого атопічна екзема виникла на її обличчі або тілі. Фактором ризику може бути генетична схильність. Хвороба може бути наслідком впливу різних чинників довкілля, таких як:
- пилок рослин, пил;
- агресивні побутові засоби — для прибирання, прання, ремонту;
- алергенні харчові продукти — молоко, горіхи, яйця та інші;
- тютюновий дим та інші чинники.
Атопічна екзема на обличчі: причини, лікування та догляд за шкірою
Основними ознаками атопічної екземи з проявом у зоні обличчя є свербіж і сухість шкіри, що свідчить про порушення її бар’єрної функції.
Найчастіше від атопічної екземи з локалізацією в ділянці чола, щік, шиї та волосяної частини голови страждають діти: у 45% дітей у перші 6 місяців життя з’являються ознаки атопічної екземи; упродовж першого року в цих дітей зберігаються ознаки захворювання у 60% випадках.1 Надалі висипання можуть розповсюджуватися на інші ділянки тіла, зокрема, на тулуб, верхні та нижні кінцівки. У період загострення атопічного дерматиту дитина неспокійна, кричить, погано спить, нерідко відмовляється від годування та розчісує шкіру.
Симптоми атопічної екземи шкіри розрізняються за ступенем тяжкості захворювання.
У легкій формі атопічна екзема характеризується наявністю ділянок сухої шкіри, нечастим свербежем (з або без невеликого почервоніння).
При помірній формі є ділянки сухої шкіри, частий свербіж, почервоніння шкіри (з наявністю наслідків розчісування шкіри або без них).
Загострення свербежу при атопічній екземі шкіри може бути спричинене такими чинниками:1, 2
- вологе й тепле повітря, піт,
- шерсть тварин,
- деякі харчові продукти,
- алкоголь,
- кліщі домашнього пилу та інші.
У дітей атопічна екзема з проявом у зоні обличчя характеризується найчастіше запаленими почервоніннями на щоках, свербежем, надмірно сухою шкірою з висипанням.
У людей, які бачать характерні прояви на шкірі, може виникнути запитання — чи заразна атопічна екзема? Ні, атопічна екзема не заразна. Водночас важливо проконсультуватися з лікарем, щоби бути впевненим у тому, що це дійсно атопічна екзема.
Полегшення симптомів і заходи профілактики при атопічній екземі
Як полегшити симптоми атопічної екземи на обличчі?
Насамперед потрібно подбати про те, щоб зняти свербіж, зменшити запалення та забезпечити відновлення шкірного бар’єру в місцях ураження.
Полегшення симптомів атопічної екземи з проявами на повіках, обличчі та тілі можливе за допомогою новинки в лінійці Бепантен® — крему Бепантен® Сенсідерм, який не містить гормонів.
Він розроблений для полегшення симптомів атопічної екземи легкого та помірного ступеня тяжкості. Компоненти в складі крему Бепантен® Сенсідерм сприяють відновленню пошкодженого шкірного бар’єру:
- 3,5 % пантенол сприяє зволоженню і відновленню шкірного бар’єру,4, 5
- фізіологічні зволожувачі та природні ліпіди посилюють захисні властивості шкірного бар’єру.4
Завдяки такому складу крем сприяє полегшенню свербежу при атопічному дерматиті вже через 30 хвилин.4 Крем Бепантен® Сенсідерм дозволено при атопічній екземі й дорослим, і дітям, у т.ч. немовлятам.
Чи можна зменшити або запобігти появі атопічної екземи на обличчі? Спочатку потрібно звернутися до лікаря та пройти діагностику, визначити, що стало причиною захворювання. Лікар може порекомендувати зменшення впливу або уникнення чинників, які загострюють атопічну екзему (наприклад, мийних засобів, шерсті тварин та інших). Під час умивання не слід терти шкіру, а лише дбайливо промокати м’яким рушником. Також можна наносити за необхідності крем Бепантен® Сенсідерм на шкіру з атопічною екземою, щоби прискорити відновлення шкірного бар’єру та загоєння уражених ділянок шкіри.
- МОЗ України Настанова 01121. Атопічна екзема (атопічний дерматит) у дорослих. https://guidelines.moz.gov.ua/documents/3835
- Atopic eczema. National Eczema Society. Official WEB-site.
- https://eczema.org/information-and-advice/types-of-eczema/atopic-eczema/
- Stettler H et al. Improved itch relief with new product formulation for topical treatment in patients with mild-to-moderate atopic dermatitis: results from an exploratory trial. Key Opinions in Medicine. Volume 11 — Issue 7. April 2016.
- Proksch E et al. Topical use of dexpanthenol: a 70th anniversary article. Journal of Dermatological Treatment 28:8, 766–773
- АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах. ДЕЦ МОЗ УКРАЇНИ.2016