Особливості шкіри малюка

Вираз «шкіра, як у немовляти» зовсім не радує, коли батьки стикаються з проблемою сухості. Суха шкіра у дитини в перші два роки життя виникає з кількох причин. Що призводить до цього порушення і як боротися з сухістю, розберемо в цій статті.

Здорова шкіра дитини: характеристики

Перебуваючи в утробі матері, шкіра дитини захищена додаткової оболонкою, яка містить продукти сальних залоз [1]. Коли малюк з'являється на світ, цей особливий бар'єр зберігається в перші три тижні життя. Природа створила його, щоб новонароджений плавно адаптувався до навколишнього середовища: шкірний покрив не сформований до кінця, будь-який зовнішній фактор здатний нашкодити йому. Невелика сухість може бути присутня, але дуже суха шкіра у дитини говорить про те, що адаптація порушена.

У нормі здорова дитяча шкіра набуває таких характеристик:

  • блідо-рожевий відтінок;
  • м'якість на дотик;
  • пружність;
  • відсутність тріщин.

Такою вона повинна залишатися і далі, поки формуються захисні властивості, нормалізується процес терморегуляції.

Догляд за шкірою малюка – особливості дитячої шкіри

Причини сухості шкіри у дитини

Якщо з'явилася суха шкіра у дитини, причини можуть бути різними. Основних три:

  • Внутрішні порушення в організмі. Сюди відносять ряд захворювань, пов'язаних з поганим кровообігом, ендокринними порушеннями. Сухість також є наслідком нестачі води, вітамінів або неправильного харчування.
  • Вплив зовнішніх факторів навколишнього середовища. Йдеться про вплив вітру, сонця. Мікроклімат приміщення і температура на вулиці також грають роль. Тривале перебування на спеці, холодний вітер, сухе повітря призводять до подразнень на ніжній шкірі малюка.
  • Порушення гігієни. На дитячу шкіру сильний вплив надає аміак сечі, ферменти і бактерії у калових масах. Тому дитина потребує регулярного купання і догляду. Якщо довго не міняти підгузок, туго сповивати, створюючи «парниковий ефект», можна отримати попрілості та подразнення.

Коли у дитини суха шкіра, батьки повинні одразу звернути на це увагу і вжити заходів.

Суха шкіра ніг у дитини

Сухість шкіри у дітей різного віку може з'явитися на ногах або долоньках. Маму це ставить у глухий кут: багато хто думає, що подібна проблема виникає тільки на дорослому епідермісі. Але суха шкіра ніг у дитини не завжди говорить про серйозні неприємності. Такий процес може бути просто частиною адаптації. Достатньо правильного догляду і зволоження, щоб відновити гладкість.

Нестача води – перше, про що свідчить сухість. В організмі безліч ділянок, які потребують постійного балансу вологи. Якщо води недостатньо, вона йде на підтримку основних функцій і систем, стопам і долонькам її дістається менше. 

Суха шкіра на пальцях ніг у дитини або в області долонь може говорити про інші порушення:

  • грибкові інфекції;
  • ендокринні захворювання;
  • нестача вітамінів А і Е;
  • алергія.

Іноді сухість виникає у відповідь на застосування косметичних засобів, мила, хлорованої води (наприклад, у басейні). Достатньо усунути ці фактори, щоб повернути ніжкам здоровий вигляд.

Суха шкіра — захворювання?

Якщо у новонародженого лущиться шкіра, це може бути ознакою деяких захворювань. Звернутися за допомогою лікаря потрібно в таких ситуаціях:

  • в області сухої шкіри виник свербіж або висип – зовсім маленька дитина повідомить про неприємні відчуття плачем і криком;
  • сухість поширена на великих ділянках тіла;
  • додалося сильне лущення;
  • з'явилися кровоточиві ранки або виразки;
  • ділянки лущення на голові, жирний блиск і скоринки можуть говорити про грибкову інфекцію.

Якщо у дитини суха шкіра, з'явилися тріщини, сухість не проходить протягом 3 днів, варто показати малюка педіатру. При підвищенні температури або підозрі на алергію (сухість з'явилася після введення нового продукту харчування), лікаря потрібно відвідати в терміновому порядку.

Лікування сухої шкіри у дітей за допомогою Бепантен® мазь

Що робити, якщо у дитини суха шкіра? Особливо це питання хвилює матусь, чий малюк тільки з'явився на світ. Адже звичайний дитячий крем не завжди справляється з лущенням, а косметичні засоби для дорослих не підходять для новонароджених.

Ситуацію рятує мазь на основі декспантенолу. Ця речовина є попередником вітаміну В5, який активно бере участь у регенерації епідермісу. Декспантенол добре переноситься і не викликає подразнення [2]. Використання Бепантен® для дітей першого року життя дозволено в педіатричній практиці. Засіб містить декспантенол, як активний інгредієнт.

Бепантен® мазь призначають при сухості шкіри, а також при пелюшковому дерматиті. Його наносять на дитячу шкіру після гігієнічних процедур. Можна використовувати Бепантен® після кожної зміни підгузка. Якщо на сухій шкірі з'явилися тріщини, їх також обробляють кремом 1 або кілька разів на день. Засіб можна наносити навіть на мокнучі ранки.

Відновлення шкіри проходить природним шляхом, інгредієнти Бепантен® лише прискорюють процес.

Догляд за шкірою у спеку і холод

Догляд за шкірою новонародженого передбачає не тільки профілактику пелюшкового дерматиту, купання і гігієну. Ніжна шкіра, яка не до кінця сформувала свої бар'єрні функції, потребує додаткового зволоження і захисту. Найбільш схильні до впливу навколишнього середовища відкриті ділянки: обличчя, руки, ніжки.

Під час спекотного літа існує ризик обгоріти на сонці, а взимку шкіра уразлива до вітру і холоду. Тому дитячій шкірі необхідний подвійний захист:

  • зволоження влітку;
  • щит від вітру і морозу взимку.

Бепантен® крем добре справляється з цими завданнями. Якщо наносити його на відкриті ділянки тіла перед прогулянкою, він створює захисний шар, легко засвоюється, не утворює жирного блиску, перешкоджає проникненню дратівливих чинників ззовні.

Догляд за шкірою малюка влітку особливо важливий, так як у теплу пору року існує ризик обгоріти на сонці навіть при звичайній прогулянці. Бепантен® зволожує шкіру і заспокоює її, якщо неприємність сталася.

Профілактичні заходи

Попереджати завжди краще, ніж лікувати. Сухість шкіри – не виняток. Щоб прибрати причини сухості у зародку, варто дотримуватися кількох нескладних правил:

  • створювати здоровий мікроклімат у кімнаті: провітрювати, робити вологе прибирання, користуватися озонатором;
  • усувати потенційні алергени і місця скупчення пилу: великі м'які іграшки, балдахіни над ліжком;
  • при купанні користуватися тільки дитячими засобами, температура води не повинна перевищувати 37 градусів;
  • на дитячу шкіру наносити захисний зволожувальний крем – це потрібно робити після гігієнічних процедур, перед зміною підгузка (область статевих органів), перед прогулянкою (обличчя, руки);
  • влаштовувати повітряні ванни по 15-20 хвилин вранці і ввечері.

Суха шкіра у дитини може з'явитися навіть при дотриманні заходів профілактики. Але завдання кожних батьків – робити все можливе, щоб малюк ріс здоровим і веселим.


  1. Visscher Marty, Narendran Vivek, Neonatal Infant Skin: Development, Structure and Function, Newborn and Infant Nursing Reviews (2014), doi:10.1053/j.nainr.2014.10.004
  2. Ebner F, Heller A, Rippke F, Tausch I.
    Topical use of dexpanthenol in skin disorders. Am J Clin Dermatol 2002;3 (6): 427–33

Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу: PV_Ukraine@bayer.com, або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном: (044) 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку

Реклама лікарських засобів. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. Реєстраційні посвідчення: Бепантен® Мазь UA/4157/02/01 від 30.11.2020; Бепантен® Крем UA/4157/01/01 від 30.11.2020; Бепантен® Плюс Крем РП № UA/7805/01/01 від 08.12.2017; Бепантен® Плюс Спрей нашкірний, розчин РП № UA/7805/02/01 від 08.12.2017. ТОВ «Байєр», вул. Верхній Вал 4-Б, тел. (044) 220 33 00.